wtorek, 26 maja 2015

Komunikacja Kulturowa, notatki cz.3

Funkcja komunikowania niewerbalnego

- zastępowania - EMBLEMATY - stosowane w miejsce słów i zdań
- uzupełnienia - ILUSTRATORY - uzupełniają komunikat werbalny, precyzują go, są komplementarne w stosunku do niego

- funkcja ekspozycji - POZY - pozwalają na ukazanie uczuć i emocji w znacznie większej skali niż jest ich rzeczywisty stan. Akcentują, wyolbrzymiają te emocje, np. ból - lub przeciwnie - ciało nadawcy ukrywa prawdziwe myśli i uczucia, ukazując znacznie mniej emocji.

- funkcja regulacyjna - REGULATORY - mogą być użyte do kontroli i regulacji płynności konwersacji lub transakcyjnego komunikowania (nawiązanie kontaktu wzrokowego, ruch głową...)

- funkcja moderująca - ADAPTERY - służą do łagodzenia napięć, jakie przeżywa jednostka, redukują stres wywołany rozmową (drapanie się po głowie, klepanie po nodze, ściskanie dłoni, obgryzanie paznokci...)

Komunikowanie niewerbalne i werbalne

Komunikowanie niewerbalne jest:

- bardziej dwuznaczne
- ma charakter ciągły
- może być wysyłane świadomie lub nie
- jest wielokanałowe, angażuje wszystkie zmysły
- nie ma struktury
- ma charakter pozalingwistyczny
- jest analogowe (werbalne - jest digitalne)
- daje wgląd w stany emocjonalne
- jest spontaniczne
- znaczenie jest uwarunkowane kulturowo

W komunikatach analogowych - forma i treść są ze sobą powiązane i wzajemnie się warunkują, bowiem sygnały niewerbalne wypływają analogicznie z treści komunikatu mówionego, ciało człowieka odzwierciedla stan umysłu.

W komunikowaniu digitalnym - forma i treść nie są ze sobą powiązane. Między przedmiotem znaczonym a jego oznaczeniem, nie zachodzi żaden stosunek/związek.

KOMUNIKACJA POPRZEZ PRZESTRZEŃ

- pojęcie "terytorialności"

Nasza terytorialność jest przedłużeniem nas samych: nasz samochód, fotel, biuro, mieszkanie - stanowią integralną część naszego terytorium.

Nie wchodź do mojego pokoju! Nie dotykaj moich rzeczy! - "ja" rozciąga się na przedmioty

Geografia miejsca steruje komunikacją.

Pozycja "twarzą w twarz" - prowadzi do relacji opozycji, wyzwala rywalizację.

Zajęcie miejsc obok siebie zmniejsza zależność instytucjonalną.

Ustawienie na 45 stopni - najbardziej wygodna pozycja, pozostawia lokutorowi drogę ucieczki.

Sieć komunikacyjna w grupie jest bardziej zrównoważona wokół stołu okrągłego niż stołu prostokątnego.

Prostokątny stół wywołuje zjawiska opozycji lub współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami, zajmującymi dwa końce stołu (także osobami siedzącymi w jakiejś odległości od osoby dominującej)

3 rodzaje terytoriów wg Desmonda Morrisa:
1) plemienne
- np.: stadion piłkarski - część zajmowana przez kibiców - każdemu strzałowi do bramki towarzyszą krzyki, śpiewy, prymitywne tańce, wojenne gesty

2) rodzinne
- np.: rodzina jedzie na wakacje i z "bezosobowych" pokoi hotelowych robi swoje pokoje, rozkłada swoje rzeczy; idziemy na plażę - ograniczamy swoje terytorium kocami, parasolami plażowymi; co się dzieje, gdy inni ludzie rozkładają manatki koło nas? - czujemy się niezręcznie, ale powoli adaptujemy się

3) osobiste
- np.: przestrzeń życiowa, pewne odizolowanie się, odgradzanie się, bariera terytorialna - ale np. ścisk w autobusie sprawia, że przekształcamy otaczających nas ludzi w "nie osoby" - staramy się je ignorować, unikamy spojrzeń, twarze bez wyrazu

W ograniczonej przestrzeni, aby się odizolować - uciekamy się do symbolicznego "kokonu": miejsce wokół stołu staje się prawie osobistą własnością, oznaczenia osobiste mogą stać się rzeczywistymi oznaczeniami terytorialnymi (np.: marynarka na krześle odstrasza od siadania innych na to miejsce), nawet podczas nieobecności właściciela (sytuacja np.: z marynarką).

Badaniem relacji przestrzennych zajmuje się PROKSEMIKA. Do tej dziedziny należą:
- gry terytorialne
- sposób postrzegania przestrzeni w różnych kulturach
- symboliczne skutki organizacji przestrzennej
- fizyczne odległości w komunikacji

- Edward T. Hall

Zwierzęta posiadają terytorium dopasowane do ich potrzeb. Człowiekowi również znane jest zagadnienie indywidualnej przestrzeni psychologicznej Bańki.

Polecam książkę Hall'a - Ukryty Wymiar

Typy przestrzeni:
- intymna
- osobista
- społeczna
- publiczna


...w następnym poście m.in. o: rodzajach dystansów: intymnym, osobistym, społecznym, publicznym, oraz hasła takie jak: przestrzeń trwała; przestrzeń na wpół trwała...







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz