niedziela, 25 czerwca 2017

Len zwyczajny - nieoceniony i niedoceniony



"Gatunkiem lnu o największym znaczeniu praktycznym jest len zwyczajny (Linum usitatissimum) – roślina włóknodajna i oleista, pochodząca z Bliskiego Wschodu, stara roślina użytkowa uprawiana od kilku tysięcy lat, dostarczająca włókna, które mimo konkurencji tworzyw sztucznych, nadal jest bardzo cenione, makuchów na paszę, itd. Nasiona (siemię lniane) używane są w lecznictwie." - to tyle z Wikipedii. 

Wartości lnu dla naszego zdrowia są nieocenione.

Warto codziennie jeść len - ale nie taki z apteki, bo niestety jest pozbawiony wielu właściwości...


...a taki, który możemy wykorzystać w różnych potrawach, a także zjeść - rozgryzając i żując, by wydobyć ich wspaniałe wartości, zakupiony np. na targach, w postaci brązowych ziarenek. Zmielić bezpośrednio przed spożyciem, np. w młynku do kawy lub po prostu rozdrobnić w moździerzu:


"Dla zielarzy surowcem są nasiona lnu, drobne i lśniące, zwane siemieniem lnianym. Zawierają związki śluzowe, białka, sterole, kwasy organiczne (m.in. askorbinowy), enzymy, sole mineralne (m.in. magnezu, cynku, żelaza). Przede wszystkim jednak są zasobne w olej, który zawiera glicerydy kwasów nienasyconych (m.in. linolenowego, linolowego), nieco mniej glicerydów kwasów nasyconych oraz fitosterole i witaminę E."

W lecznictwie wykorzystywane są całe nasiona, wytłaczany z nich olej oraz wytłoki - czyli mączka lniana. Siemię w postaci ziarenek przechowujemy w temperaturze pokojowej, w zamkniętym pojemniku.

A oto powody, dla których powinniśmy wręcz zajadać się lnem:

1. Wspiera prawidłową pracę mózgu i serca, poprawia pamięć - a wszystko to za sprawą już wspomnianych wcześniej kwasów tłuszczowych omega-3.

2. Stwarza silną ochronę przed rakiem piersi. Kolejną unikalną cechą lnu jest zawartość lignanów - czyli fitoestrogenów roślinnych, a one posiadają działanie antynowotworowe. Co ciekawe - nasiona lnu - posiadają najwięcej lignanów spośród wszystkich pokarmów na świecie!

3. Koi przewód pokarmowy. Nasiona lnu posiadają śluzy (tworzą konsystencję żelową), które powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniąc je przed kwasem solnym i zmniejszając odczyny zapalne.

4. Reguluje poziom cholesterolu - dzięki zawartości roślinnych steroli.

5. Przyśpiesza przemianę materii.

6. Jest wspaniałym źródłem błonnika, witaminy B1, miedzi, fosforu, magnezu i selenu.

7. Siemię lniane jest też dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym zwłaszcza w zapaleniu oskrzeli.

8. Siemię lniane pomaga w chorobach skóry (np. w przypadku półpaśca, łuszczycy, czyraków, trądziku), leczeniu oparzeń i odmrożeń.

9. Olej lniany przyśpiesza regenerację naskórka i błon śluzowych.

10. Olej lniany obniża poziom lipidów i cukru we krwi.

11. Len nawilża skórę, wzmacnia włosy, przeciwdziała zaparciom, pielęgnuje cerę.


Nasiona lnu deklasują zawartością lignanów nawet nasiona chia, sezam, nasiona słonecznika, orzechy nerkowca czy orzeszki ziemne. Jeśli chodzi o zawartość omega-3 - także nie ma sobie równych! 


ZBIERANIE LNU

"Len dojrzewa w lipcu i sierpniu. Zbiór rozpoczyna się, gdy rośliny są jeszcze zielonkawożółte - wyrywa się je z korzeniami i pozostawia do wysuszenia na polu. Nasiona dojrzewają w czasie suszenia, nabierają wtedy barwy brunatnej. Po wymłóceniu oraz oczyszczeniu najlepiej przechowywać je w papierowej torbie. Nasiona najlepiej zmielić bezpośrednio przed użyciem."
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/len-zdrowotne-i-lecznicze-wlasciwosci-lnu_37014.html


KILKA PRZEPISÓW DO STOSOWANIA -WEWNĄTRZ-

1. Napar z nasion lnu

Łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Pić raz, dwa razy dziennie. Naparem można też przemywać skórę. 

2. Zmielone siemię lniane można dodawać do:

- jogurtu naturalnego i owoców
- ryżu na słodko
- koktajli
- naleśników i wypieków
- sałatek
- sosów
- kanapek

3. Owsianka lniana

- 1 łyżka kaszy jaglanej
- 3 łyżki płatków owsianych
- 1 łyżka siemienia lnianego
- owoce, np. kilka truskawek lub malin, albo plasterek pomarańczy, kilka jagód czy też kawałek     jabłka lub gruszki
- 1 łyżka rodzynek
- 1 suszony daktyl
- 1 suszona figa lub morela
- 1 łyżka pestek słonecznika
- 1 łyżka pestek dyni
- 1 goździk
- szczypta cynamonu, imbiru i kurkumy

Zagotowujemy pół szklanki wody w małym garnku, dodajemy łyżkę opłukanej kaszy jaglanej, łyżkę siemienia lnianego, szczyptę cynamonu. Mieszamy i gotujemy chwilę. 
Następnie dodajemy płatki owsiane i przyprawy: imbir i goździk. Mieszamy i chwilę gotujemy.
Dolewamy około dwie łyżki zimnej wody. Mieszamy i chwilę gotujemy.
Dodajemy pokrojone owoce, następnie dolewamy gorącej wody, tak by sięgała około 1,5 cm powyżej poziomu kaszy. Dodajemy szczyptę kurkumy. Mieszamy, gotujemy chwilę. 
Dodajemy daktyla, figę/morelę - pocięte w paseczki, rodzynki, nasiona dyni i słonecznika. Mieszamy, gotujemy do momentu aż całość wchłonie wodę. Gotowe!

4. Koktajl z siemieniem lnianym i truskawkami

- rozdrobnić/zmielić dwie łyżki siemienia lnianego
- 2 banany
- 10 truskawek
- 1 szklanka soku pomarańczowego z miąższem 

Wszystko miksujemy i gotowe! :) Na zdrowie!

5. Siemię lniane na mleku

- szklanka chudego mleka
- 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- łyżeczka fruktozy/miodu lub innej substancji słodzącej

opcjonalnie:
- otręby
- orzechy
- rodzynki
- łyżeczka kakao
- owoce

Mleko wlewamy do rondelka, podgrzewamy, dodajemy siemię lniane i fruktozę (lub inną substancję słodzącą), doprowadzamy do wrzenia i chwilkę gotujemy. Przelewamy do miseczki, czekamy aż chwilę przestygnie i dodajemy opcjonalne dodatki. Smacznego :)

6. Próbuj, miksuj, dodawaj siemię lniane do różnych potraw i koktajli! :) Pij co drugi dzień po jednej łyżeczce oleju lnianego. Dodawaj go do sałatek. Na zdrowie!


KILKA PRZEPISÓW DO STOSOWANIA -ZEWNĄTRZ- INNYMI SŁOWY - SIEMIĘ LNIANE W PIELĘGNACJI 


DŁONIE - LNIANA KĄPIEL


"Zalej wodą 2 łyżki siemienia lnianego i gotuj przez 5 minut. Gdy wywar przestygnie, zamocz w nim dłonie na 15–20 minut, potem osusz i posmaruj kremem nawilżającym. Siemię jest bogate m.in. w roślinne śluzy i olej, które przyśpieszają gojenie się drobnych ranek na skórze, zmiękczają ją i tworzą warstwę zatrzymującą wilgoć w głębi skóry."
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/stopy-rece-paznokcie/domowe-zabiegi-na-piekne-dlonie-maseczki-oklady-kompresy_36452.html


TWARZ - LNIANA MASECZKA

- łyżka siemienia lnianego
- szklanka wody
- gaza

Łyżkę siemienia lnianego gotować tak długo aż powstanie konsystencja papki. Wystudzić. Nałożyć na twarz (wcześniej najlepiej zrobić peeling), przykryć wilgotną, ciepłą gazą i potrzymać na twarzy przez około pół godziny. Po tym czasie przemyć twarz wodą

TWARZ - ŻEL DO MYCIA TWARZY Z SIEMIENIEM LNIANYM

- 50 gram nasion lnu
- 200 mililitrów wody destylowanej
- 2 łyżki oleju lnianego

Nasiona lnu zalej wodą destylowaną i odstaw na godzinę. Po tym czasie, zagotuj siemię, a następnie pozostaw na ogniu 10 minut.
Odcedź żel od ziaren.
Do kosmetyku dodaj olej lniany, po czym całość wymieszaj.
Żel pozostaw do ostygnięcia.
Preparat przełóż do wyparzonego pojemnika albo słoika.
Przechowuj w lodówce maksymalnie 2 tygodnie.
Stosuj normalnie jak żel do mycia twarzy - rano i wieczorem.

WŁOSY - LNIANA MASECZKA

- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1 szklanka wody

Siemię lniane zagotować. Gdy trochę przestygnie, przecedzić, a powstałą "żelową" substancję wetrzeć we włosy, owinąć je w folię lub czepek, przykryć ręcznikiem i ponosić na głowie około godzinę - półtorej. 

ŻEL DO WŁOSÓW Z SIEMIENIA LNIANEGO

W 100 % naturalny żel do włosów, nie skleja ich, nabłyszcza, nie obciąża, sprawia, że włosy łatwo się rozczesują. Polecany szczególnie do włosów kręconych. Można przechowywać w lodówce przez ok. 3 tygodnie.

- 50 gram siemienia lnianego
- woda
- olejek eteryczny
- dwa niewielkie garnuszki
- drewniana łyżka do mieszania
 - sitko z bardzo drobnymi oczkami


"Wieczorem wsypać siemię do sitka, a sitko wstawić do garnuszka z wodą (wody powinno być tylko tyle, aby przykryła siemię). Zostawić tak przygotowane siemię lniane w wodzie przez całą noc.
Przez noc siemię wytworzy naturalną otoczkę żelu wokół ziarenek.
Rano należy wyciągnąć z garnuszka sitko z siemieniem i włożyć je do drugiego, pustego garnka. Następnie należy przełożyć zawartość pierwszego garnuszka – łyżka po łyżce, przecedzając żel do drugiego garnka, delikatnie mieszając ziarenka siemienia, tak aby cała zawartość pierwszego garnuszka przefiltrowała się przez sitko do drugiego.
Przecedzony żel postawić na wolnym ogniu, uważając, aby nie zaczął się gotować i ciągle mieszając drewnianą łyżką doprowadzić go do gęstszej konsystencji, podobnej do żelu do włosów.
Zdjąć z ognia, wystudzić. Można dodać do niego parę kropelek olejku eterycznego, aby nadać mu dowolny, ulubiony zapach.
Włożyć do szklanego słoiczka i przechowywać szczelnie zamknięty w lodówce."

http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,siemie-lniane-8211-wielki-potencjal-w-malych-ziarenkach,10060419,artykul.html


STOPY I DŁONIE - LNIANA MASECZKA

- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1 szklanka wody
- folia kuchenna
- ręcznik

Zalać siemię gorącą wodą, przykryć i zaczekać aż wytworzy się śluz. 
Przygotowaną papkę wyłożyć na gazę, owinąć nią stopy, zawinąć folia kuchenną oraz ręcznikiem. Pozostawić na 30 min. Po czym umyć stopy wodą i wklepać krem nawilżający. To samo można wykonać w przypadku dłoni. 

OLEJ LNIANY DO WŁOSÓW

OLEJ LNIANY SPRAWIA, ŻE WŁOSY SĄ ZDROWE, NAWILŻONE, BŁYSZCZĄCE, NIE PUSZĄ SIĘ I NIE ELEKTRYZUJĄ... I ROSNĄ SZYBCIEJ!

Dwa, trzy razy w tygodniu, nakładaj olej lniany na całą długość włosów, splataj warkocz, dla pewności by włosy nie pobrudziły pościeli, możesz nakładać np. bawełnianą koszulkę na głowę. Tak! - bawełnianą koszulkę :)

OCZY - OLEJ LNIANY

Olej lniany świetnie nadaje się do zmywania makijażu oczu, również wodoodpornego! :) Działa lepiej niż płyn dwufazowy.

PAZNOKCIE - OLEJ LNIANY

Smarujcie nim płytkę paznokcia i skórki wokół. Robi naprawdę świetną robotę!

PAMIĘTAJCIE, BY OLEJ LNIANY PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE, BY NIE STRACIŁ SWOICH WŁAŚCIWOŚCI!


1 komentarz:

  1. Terapie medycyny komplementarnej często skupiają się na wzmacnianiu naturalnych zdolności samoregulacji organizmu i stymulowaniu jego naturalnej zdolności do zdrowienia.
    https://www.centrumzdrowia-natural.pl/

    OdpowiedzUsuń