czwartek, 24 października 2019

ZARYS PSYCHOLOGII - CZĘŚĆ 1


PSYCHE – dusza, umysł
LOGOS – nauka

Psychologia – jest to dziedzina wiedzy, zajmuje się człowiekiem jako jednostką. Bada zachowanie w warunkach zewnętrznych, w relacjach z otoczeniem. Każdy człowiek dąży do zaspokojenia potrzeb biologicznych i psychologicznych.

PSYCHOLOGIA składa się z wielu działów:


1. PSYCHOLOGIA OGÓLNA – jest to poznawanie ogólnych procesów i zjawisk psychicznych, ich charakterystyki, przebiegu, uwarunkowań

2. PSYCHOLOGIA ROZWOJOWAzajmuje się badaniem wzrostu, rozwoju i zmian w zachowaniach ludzi od poczęcia do śmierci. Na określenie tej nauki używa się także innych nazw: psychologia rozwoju w ciągu życia, psychologia rozwoju człowieka, psychologia rozwojowa biegu życia.

3. PSYCHOLOGIA WYCHOWAWCZA – (pedagogiczna) nauka zajmująca się badaniem psychologicznych zagadnień kształcenia, m.in. zagadnienia doboru treści kształcenia i wychowania, procesu uczenia się, nauki czytania i pisania, rozwijania zdolności, nabywania pojęć, zainteresowań, przekonań i postaw.

4.  PSYCHOLOGIA NAUCZANIA – jak skutecznie przekazywać posiadaną wiedzę, jak zarządzać swoimi emocjami i zachowaniami, jak stać i siedzieć, jak mówić, jak się poruszać, jak przekazywać uczucia, na czym polega współpraca z publicznością etc. Nauczanie – jako praca i misja, której celem jest pomaganie innym w zdobywaniu nowych kompetencji.

5. PSYCHOLOGIA KLINICZNA – zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, czyli zaburzeniami w regulacji stosunków człowieka z jego otoczeniem. Psychologię kliniczną dzielimy na:
a)      Psychologia dzieci i młodzieży
b)      Psychologia osób dorosłych

6. PSYCHOLOGIA SPOŁECZNA – bada w jaki sposób obecność innych ludzi i ich działania wpływają na psychikę jednostki.

7.  PSYCHOLOGIA PRACY – badanie predyspozycji, cech, związanych z pracą zawodową. Obejmuje rozmaite aspekty organizacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się także wykrywaniem i opisem czynników stresogennych, źródeł konfliktów, wpływu komunikacji międzyludzkiej w zakładzie na wydajność, optymalizację warunków pracy (np. barwa przedmiotów, oświetlenie, hałas, wibracje itp.)

8. PSYCHOLOGIA PENITENCJARNA – specjalność związana z izolacją więzienną, kierowana jest do pracowników i osób chętnych do pracy w Służbie Więziennej oraz innych osób zawodowo związanych z kontrolą przestępczości.

METODY POZNANIA PACJENTA I WYKORZYSTANIE WIEDZY W PRAKTYCE

DIAGNOZA – rozpoznanie, rozróżnienie, zebranie potrzebnych danych

DIAGNOZOWANIE – gromadzi i analizuje:

a)      Status fizyczny, psychiczny i społeczny
b)      Stopień sprawności
c)       Zakres samodzielności, aktywności życiowej
d)      Poziom radzenia sobie z chorobą, stresem
e)      Samoocenę zdrowia pacjenta
f)       Wiedzę i jego świadomość
g)      Reakcje na istniejące rozpoznanie, chorobę

DIAGNOZA dostarcza podstaw do planowania i podejmowania efektywnych działań wielokierunkowej opieki. Stanowi esencję opieki pielęgniarskiej i opiekuńczej, opartej na procesie pielęgnowania. Według definicji Wirginii Henderson, proces pielęgnowania to uporządkowany i systematyczny sposób określania problemów opiekuńczych człowieka, ustalanie planów, ich rozwiązywania, realizowanie tych planów oraz ocenianie stopnia efektywności osiąganej w rozwiązywaniu zidentyfikowanych problemów.


METODY DIAGNOSTYCZNE I TECHNIKI BADAWCZE
 Metoda – to zespół teoretycznie uzasadnionych zabiegów koncepcyjnych i instrumentalnych, obejmujących najogólniej całość postępowania badacza, zmierzającego do rozwiązania określonego problemu.

TECHNIKI BADAWCZE – BADANIE DOKUMENTACJI:
- obserwacja
- ankieta
- wywiad
- analiza dokumentów

1. Obserwacja

Zaliczana do podstawowych metod psychologicznego poznawania człowieka. Polega na świadomym, planowanym, celowym spostrzeganiu zachowania i wyglądu człowieka, rejestrowaniu przebiegu zjawisk i zdarzeń. Świadome i celowe spostrzeganie zachowania drugiego człowieka, wiąże się z koniecznością zachowania zasad etycznych. Czynność ta powinna być wykonywana z poszanowaniem intymności przeżyć drugiego człowieka.
Prawidłowo prowadzona obserwacja wykazuje cechy:
a)      Celowość
b)      Systematyczność
c)       Planowość
d)      Selektywność
e)      Obiektywność

2. Ankieta

Zestaw pytań o charakterze otwartym lub mieszanym.

3. Wywiad

Jest to rozmowa badającego z respondentem w celu zdobycia informacji. Jest to rozmowa pomiędzy osobą diagnozującą i osobą diagnozowaną, podczas której wymiana informacji, odbywa się zarówno na poziomie werbalnym, jak i niewerbalnym.

TECHNIKI ZADAWANIA PYTAŃ:

1. Zawężanie zakresu pytań – technika polega na rozpoczynaniu od pytań bardzo ogólnych i przechodzeniu stopniowo do zagadnień szczegółowych.

2.  Progresja – pytanie zaczynamy od luźnej rozmowy i przechodzi się do pytań właściwych.

3. Pytania „uwikłane” – są to ważne pytania, ukryte wśród serii pytań, sprawiających niewinne wrażenie, celem jest zamaskowanie pytań diagnostycznych.

4. Pytania naprowadzające – w pytaniach zawarta jest wskazówka, jakich informacji oczekuje się w odpowiedzi.

5.   Pytania odroczone – pytania późniejsze, (może) kłopotliwe.

6.  Pytania projekcyjne – służą głównie poznaniu opinii badanego na temat znaczącej w jego życiu osoby (przykł. pytam panią o dziecko, ona unika odpowiedzi, no to pytam np. jakie powinny być cechy pani dziecka)

4. Analiza dokumentów

Polega na uporządkowaniu i interpretacji zawartych w nich treści pod kątem problemu. Charakterystyczną jej cechą jest to, że dotyczy w dużym stopniu nie tylko materiału, otrzymanego w procesie zainicjowanych specjalnie badań, lecz także w wyniku działań niezwiązanych bezpośrednio z podejmowanym procesem badawczym. Opiekun medyczny poddaje analizie karty informacyjne, karty wypisu, inne działania.

4 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nigdy tak do tych kwestii nie podchodziłam, ale jestem przekonana, że samo chodzenie do psychologa wielu nam pomaga. Ja raczej bardzo poważnie podchodzę do takich wizyt i jak chodzę do psychologa https://dominikhaak.pl/ to jestem już pewna, że sobie miło porozmawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super ściągawka w celu przypomnienia fundamentalnej wiedzy :) Sam ostatnio analizuje przepływ i zachowania ludzi dzięki aplikacji https://dasoft.com.pl/pl/produkty/system-analizy-ruchu-klientow Serdecznie polecam dla każdego kto prowadzi biznes.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli chodzi o mnie to ja się kompletnie na tych sprawach nie znam więc także nie jestem w stanie nic na ten temat powiedzieć. Za to na pewno każdemu mogę polecić wizyty w gabinecie u psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ kiedy mamy problem z którym możemy sobie samodzielnie nie poradzić.

    OdpowiedzUsuń